КОРЧАК І СКАУТСЬКИЙ РУХ

Вагомий внесок зробив видатний лікар і педагог Януш Корчак у розвиток скаутингу. Засади скаутського виховання можна побачити, аналізуючи листи Корчака, спогади його співробітників, вихованців. Тому інструкторам багато в чому допомагають методичні підходи, що їх використовував Старий Лікар. Багато скаутських організацій вважає Януша Корчака своїм наставником, який пропагував два важливі принципи – служіння і братерство (Służba i Braterstwo).

Служіння є важливою основою скаутського виховання і поєднується з братерством, яке вимагає відкритості для ближніх, зичливості, приязного ставлення до оточуючих.
Януш Корчак все своє життя був вірний ідеї служінню дітям. Робота з дітьми, як він сам підкреслював, була джерелом радості, а не самопожертвою. Це служіння дитині спиралося на оптимізм та віру в людину. До кожної людини він ставився серйозно і з повагою, що виражалося, між іншим, в рівності прав дорослих і дітей, розвинутому самоврядуванні.
Для Януша Корчака однаково важливими були як вихованець, так і вихователь. Перед ними обома він ставив завдання само створення (autokreacja). Вихованець, наприклад, закладаючись зі Старим Лікарем, заохочувався до обмеження своєї  негативної поведніки. Вихователь же до знаходження власної дороги самопізнання, самовиховання і змагання з собою. Звертаючись до вихователя, він говорив, що перш ніж він почне пізнавати дітей, окреслювати їхні права і обов’язки, він мусить пізнати і виховати самого себе. Корчак також часто піддавав сумніву свої педагогічні методи, показуючи приклад своїм колегам.
Скаут, згідно зі своїм статутом, постійно старається вдосконалитись. Невпинна автокреація, постійне намагання перевершити свої досягнення, це також риса (як і служіння з братерством) скаутського стилю життя. У методиці скаутингу є досить багато способів стимулювання праці над собою: від найбільш поширеного здобування різних скаутських ступенів чи зірочок, аж до творення у певній організації відзнак, що пов’язані з їх особистими подіями, досягненнями, традиціями.
Важливим для Корчака було виявлення “сильних сторін” кожного вихованця (який щонайбільше може бути забрудненим, а не брудним). У своїх листах і методичних посібниках він виражав впевненість щодо завжди існуючої  можливості виправлення, звідси наприклад у Кодексі Приятельского Суду Будинку сиріт домінували “вибачаючі” параграфи. Кожну дитину він сприймав як індивідуума, що завжди має шанс на реалізацію свого особистого потенціалу.
Вище сказане доводить, що основні підходи Старого Лікаря дуже тотожні із методичними засадами скаутського руху, хоча це тільки й окремі приклади схожості їх підходів.
Варто відзначити, що у Організації польського скаутингу існує на сьогодні 61 об’єднання імені Януша Корчака, для багатьох з них Корчак став патроном і взірцем для наслідування.
Минулого року 50-річчя святкували “корчаковці” з Жєльоней Ґури. Для Єжи Згоджінского, молодого вчителя і скаутського інструктора, Януш Корчак – його особа, педагогічні засади і конкретна діяльність – стали значним творчим натхненням в процесі будування і розвитку скаутської діяльності серед молоді у початковій школі, у якій він почав працювати. У недавно опублікованій статті вказані етапи діяльності і модифікації первинних методичних засад, згідно зі зміною умов і потреб, при одночасному збереженні мети і напрямку діяльності, що свідчить про вірність корчаківським методам.
При Університеті Казимира Великого у Бидгощі вже 40 років діє Академічний інструкторський гурток ім. Януша Корчака. Ідучи по слідах Старого Лікаря, студенти-скаути зустрічаються з дітьми, обділеними долею. Допомагають іншим категоріям населення, які потребують підтримки. Члени кругу дізнаються про особу і справу свого Патрона і намагаються поширювати ці знання у середовищі університету.

За маткріалами Przesłanie Janusza Korczaka a idea harcerstwa

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: